O‘zbekiston xalqiga Yangi yil tabrigi
Mana shu shukuhli damlarda duogo‘y otaxon va onaxonlarimizni, mehribon opa-singillarimizni, barcha soha va tarmoqlar vakillarini, azmu shijoatli yoshlarimizni, chet ellardagi qadrli vatandoshlarimizni – ko‘pmillatli butun xalqimizni ushbu qutlug‘ ayyom bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
Muhtaram do‘stlar!
Albatta, hayot bor ekan, uning yutuq va quvonchlari, tashvish va muammolari ham bo‘lishi tabiiydir. Ammo inson va xalq aql-zakovati, halol mehnati, mustahkam irodasi bilan har qanday sinovlardan munosib o‘tishga qodir.
Shu ma'noda, 2023 yil el-yurtimiz uchun qut-barakali va omadli keldi. Eng muhimi, yurtimizda tinchlik-osoyishtalik, turli millat vakillari o‘rtasida do‘stlik va hamjihatlik hukm surmoqda.
Tariximizda birinchi marta umumxalq referendumi asosida yangilangan Konstitusiyamizni qabul qildik. Kelgusi taraqqiyotimizni belgilab beradigan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirishni boshladik.
Ko‘plab nufuzli anjumanlarni yuqori saviyada o‘tkazdik.
Xalqaro maydonda muhim tashabbuslarni ilgari surdik.
Barqaror iqtisodiy o‘sish sur'atlarini saqlab qolishga erishdik.
Respublikamizda yuqori texnologik zamonaviy sanoat korxonalari, logistika va infratuzilma tarmoqlari, bog‘cha va maktablar, madaniyat va sport ob'ektlari barpo etildi. Yangi-yangi ish o‘rinlari ochilmoqda. Shahar va qishloqlarimiz obod bo‘lib, aholi hayot darajasi yuksalib bormoqda.
Birgalikdagi mehnatimiz tufayli Yangi O‘zbekiston orzusi real haqiqatga aylanmoqda. Barcha erishgan yutuqlarimiz uchun siz, aziz vatandoshlarimga chin dildan minnatdorlik bildiraman.
Inson qadrini ulug‘lash, aholimiz manfaatlarini ta'minlash, buning uchun kuchli iqtisodiyot barpo etish bizning asosiy vazifamizdir. Shu maqsadda 2024 yilni mamlakatimizda “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”, deb e'lon qildik.
Yangi yilda iqtisodiyotimizga xorijiy investisiyalarni jalb etish, tadbirkorlik va xususiy mulk uchun keng imkoniyatlar yaratishni yanada kuchaytiramiz. Ilm-fan, innovasiya, IT kabi sohalarni, “yashil” va raqamli texnologiyalarni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratamiz.
Yangi ish o‘rinlari tashkil etish, aholi daromadlarini oshirish e'tiborimiz markazida bo‘ladi. Ish haqi, pensiya, stipendiya va nafaqalar miqdori ko‘paytiriladi. Xotin-qizlar va nuroniylarni, yordamga muhtoj insonlarni qo‘llab-quvvatlashga alohida ahamiyat beramiz. Ijtimoiy sohalar rivojini mutlaqo yangi bosqichga ko‘taramiz.
Vatanimiz mustaqilligini mustahkamlash, Qurolli Kuchlarimiz jangovar salohiyatini oshirish ustuvor vazifamiz bo‘lib qoladi.
Muxtasar aytganda, yangi hayotni, Yangi O‘zbekistonni barpo etish uchun bor kuch va imkoniyatlarimizni to‘liq safarbar etamiz.
Qadrli va muhtaram vatandoshlarim!
Sizlarni Yangi yil bayrami bilan yana bir bor qutlab, barchangizga sihat-salomatlik, oilaviy baxt, xonadonlaringizga tinchlik va fayzu baraka tilayman.

Поздравление с Новым годом народу Узбекистана
По этому знаменательному случаю мне хотелось бы искренне поздравить наших благословенных отцов и матерей, наших любящих сестер, представителей всех отраслей и отраслей, нашу целеустремленную молодежь, наших дорогих соотечественников за рубежом - весь наш многонациональный народ с этим знаменательным событием.
Конечно, пока есть жизнь, естественно иметь свои достижения и радости, заботы и проблемы. Но люди и люди своим умом, честным трудом и сильной волей способны пройти любые испытания.
В этом смысле 2023 год является благоприятным и удачливым для нашей страны. Самое главное, что в нашей стране царит мир и согласие, дружба и солидарность между представителями разных национальностей.
Впервые в нашей истории мы приняли обновленную Конституцию на основе всенародного референдума. Мы приступили к реализации стратегии «Узбекистан-2030», которая определит наше будущее развитие.
Мы провели множество престижных конференций на высоком уровне.
Мы выдвинули важные инициативы на международной арене.
Нам удалось сохранить стабильные темпы экономического роста.
В нашей республике построены высокотехнологичные современные промышленные предприятия, логистические и инфраструктурные сети, детские сады и школы, объекты культуры и спорта. Открываются новые рабочие места. Наши города и села процветают, уровень жизни населения повышается.
Благодаря нашей совместной работе мечта о Новом Узбекистане становится реальностью. Я искренне благодарю вас, мои дорогие соотечественники, за все наши достижения.
Наша главная задача – прославить человеческое достоинство, обеспечить интересы нашего населения и для этого построить сильную экономику. С этой целью мы объявили 2024 год «Годом молодежи и поддержки бизнеса» в нашей стране.
В новом году мы еще больше усилим привлечение иностранных инвестиций в нашу экономику, создав широкие возможности для предпринимательства и частной собственности. Особое внимание мы уделяем развитию науки, инноваций, IT, «зеленых» и цифровых технологий.
В центре нашего внимания будет создание новых рабочих мест и увеличение доходов населения. Размер заработной платы, пенсий, стипендий и пособий будет увеличен. Особое значение мы придаем поддержке женщин и интеллектуалов, людей, нуждающихся в помощи. Мы поднимем развитие социальной сферы на совершенно новый уровень.
Нашим приоритетом останется укрепление независимости нашей страны и повышение боевого потенциала наших Вооружённых Сил.
Словом, мы полностью мобилизуем все свои силы и возможности для построения новой жизни, Нового Узбекистана.
Мои дорогие и уважаемые соотечественники!
Еще раз поздравляю вас с Новогодним праздником и желаю всем крепкого здоровья, семейного счастья, мира и добра в ваших домах.