Oʼzbekiston—Rossiya 3-taʼlim forumining yalpi majlisi boʼlib oʼtmoqda
Аnjumanda ikki davlat tomonidan 200 nafardan ortiq oliy taʼlim muassasalari rahbarlari, ishlab chiqarish kompaniyalari vakillari, vazirlik va idoralar masʼullari ishtirok etmoqda.
Аnjuman yalpi majlisini Samarqand davlat universiteti rektori Rustam Xolmurodov kirish soʼzi bilan ochib, tashrif buyurgan mehmonlarni samimiy qutladi. Shuningdek, Rossiya rektorlar kengashi raisi, Lomonosov nomidagi Moskva davlati universitet rektori Viktor Sadovnichiy ham ishtirokchilarni tabriklab, hamkorlik ishiga omad tiladi.
Shundan soʼng Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev tabrigini Prezident maslahatchisi Odil Аbdurahmonov, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin tabrigini Prezidentning xorijiy davlatlar bilan mintaqalararo va madaniy aloqalar boʼyicha boshqarmasi boshligʼi Igor Maslov forum ishtirokchilariga oʼqib eshittirdi.
Tabriklarda ikki davlat taʼlim sohasida hamkorlik aloqalari, uning yutuqlari va istiqbollari haqida soʼz bordi. Forum ishiga muvafaqqiyat tilanib, ushbu nufuzli anjuman natijasi mamlakatlar oʼrtasida sohadagi aloqalar yangi formatda oʼtishi va jadallashuviga xizmat qilishi aytildi.
Shundan soʼng, Oliy va oʼrta maxsus taʼlim vaziri Аbduqodir Toshqulov soʼz olib, ushbu forum ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etishini bildirdi.
Rossiya Federatsiyasi fan va oliy taʼlim vaziri oʼrinbosari Natalya Bocharova forumning ahamiyati va maqsadi haqida toʼxtaldi.
Yalpi yigʼilish oʼz ishini davom ettirmoqda. Eslatib oʼtamiz, anjuman yakuni boʼyicha 15 ga yaqin hujjatlar almashinuvi koʼzda tutilgan.

Проходит пленарное заседание III Узбекско-Российского образовательного форума
В конференции принимают участие более 200 руководителей высших учебных заведений, представителей производственных компаний, руководителей министерств и ведомств обеих стран.
Ректор Самаркандского государственного университета Рустам Холмуродов открыл пленарное заседание конференции вступительной речью и тепло приветствовал гостей. Также собравшихся поздравил председатель Совета ректоров России, ректор МГУ им. М.В. Ломоносова Виктор Садовничий и пожелал успехов в совместной работе.
После этого приветствие Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева зачитал советник Президента Одил Абдурахманов, приветствие Президента Российской Федерации Владимира Путина зачитал начальник Управления Президента по межрегиональным и культурным связям с зарубежными странами Игорь Маслов. участников форума.
В поздравлении говорилось о сотрудничестве двух стран в сфере образования, его достижениях и перспективах. Пожелав успехов работе форума, было сказано, что итоги этой престижной конференции послужат активизации отношений между странами на местах в новом формате.
После этого выступил министр высшего и среднего специального образования Абдукадир Ташкулов, который сказал, что данный форум важен для дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.
О важности и цели форума рассказала Наталья Бочарова, заместитель Министра науки и высшего образования Российской Федерации.
Пленарное заседание продолжает свою работу. Следует отметить, что по итогам конференции ожидается обмен около 15 документами.