“Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi mazmun-mohiyatini oʻrganish” fakultativ kursi o‘tkazildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bayramiga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish toʻgʻrisida” 2023-yil 16-noyabrdagi F-72-son Farmoyishida keltirilgan topshiriqlar ijrosini taʼminlashga, shuningdek oʻquvchilar va talabalarda Konstitutsiya toʻgʻrisida bilim va koʻnikmalarni shakllantirishga qaratilgan. “Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi mazmun-mohiyatini oʻrganish” fakultativ kursi oʻquv dasturiga asosan 2023-yil 4-dekabr NamMQIning 6-o‘quv laboratoriya binosida “Energetika va MM fakulteti” talabalari bilan Konstitutsiyani yangilash zarurati va xalq konstitutsiyasining asosiy mazmun-mohiyati mavzusida tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda fakultet yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosari  A.Normatov, “Texnologik mashina va jihozlar” kafedrasi mudiri X.Abdulxayev, NamMQI proflaktika inspektori S.Sherg’oziyev, fakultet tuyotori M.Boyjonov hamda kafedra professor-o‘qituvchilari qatnashdilar.

Проведен факультативный курс «Изучение сущности Конституции Республики Узбекистан»
Он направлен на обеспечение реализации задач, определенных в Распоряжении Президента Республики Узбекистан от 16 ноября 2023 года № Ф-72 «О подготовке к празднованию Дня Конституции Республики Узбекистан и его проведении». Узбекистана, а также формирование знаний и умений о Конституции у школьников и студентов. Согласно учебной программе факультативного курса «Изучение содержания и сущности Конституции Республики Узбекистан», 4 декабря 2023 года в 6 учебно-лабораторном корпусе НамИСИ было проведено мероприятие со студентами «Факультета энергетики и ММ» на тему необходимости обновления Конституции и основного содержания и сущности национальной конституции.
В мероприятии приняли участие заместитель декана факультета по работе с молодежью А.Норматов, заведующий кафедрой «Технологические машины и оборудование» Х.Абдулхаев, профилактический инспектор НамИСИ С.Шергозиев, М.Бойджонов. , руководитель факультета и преподаватели кафедры.