“O‘zbekiston – 2030” strategiyasi qabul qilindi
Prezident farmoni bilan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi tasdiqlandi hamda uni 2023 yilda o‘zi vaqtida va sifatli amalga oshirish bo‘yicha Prezident qarori qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi quyidagi 5 ta ustuvor yo‘nalish hamda 100 ta maqsaddan iborat:
▪️ har bir insonga o‘z salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun munosib sharoitlar yaratish;
▪️ barqaror iqtisodiy o‘sish orqali aholi farovonligini ta'minlash;
▪️ suv resurslarini tejash va atrof-muhitni muhofaza qilish;
▪️ qonun ustuvorligini ta'minlash, xalq xizmatidagi davlat boshqaruvini tashkil etish;
▪️ “xavfsiz va tinchliksevar davlat” tamoyiliga asoslangan siyosatni izchil davom ettirish.
Qarorga ko‘ra, 2024 yil 1 yanvardan:
➖davlat maktabgacha ta'lim tashkilotlari tarbiyalanuvchilariga oqsil, vitamin va minerallar bilan boyitilgan sut, yod bilan to‘yintirilgan non mahsulotlari berilishi yo‘lga qo‘yiladi;
➖Xorazm viloyatining Qo‘shko‘pir va Xonqa tumanlarida eksperiment tariqasida, barcha boshlang‘ich sinf o‘quvchilari ta'lim planshetlari bilan ta'minlanib, kelgusida mazkur tajriba respublikaning barcha hududlarida bosqichma-bosqich joriy etiladi;
➖banklarning nodavlat umumiy o‘rta ta'lim tashkilotlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish uchun qiymati 20 milliard so‘mgacha kreditlar bo‘yicha, foiz stavkasi asosiy stavkadan oshadigan, lekin uning 1,5 baravaridan ko‘p bo‘lmagan qismini qoplash uchun kompensasiya taqdim etish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
2023/2024 o‘quv yilidan:
➖umumiy o‘rta ta'lim muassasalari 10-sinf o‘quvchilarini kasb-hunarlarga o‘rgatish kurslari joriy etiladi;
➖Prezident maktablari va ixtisoslashtirilgan maktablar umumiy o‘rta ta'lim muassasalari uchun “tayanch maktab” etib belgilanadi.

"Uzbekistan - 2030" strategy was adopted
The "Uzbekistan - 2030" strategy was approved by the presidential decree, and a presidential decision was made on its timely and high-quality implementation in 2023.
According to the decree, the "Uzbekistan - 2030" strategy consists of the following 5 priority directions and 100 goals:
▪️ to create suitable conditions for every person to realize his potential;
▪️ ensuring the well-being of the population through sustainable economic growth;
▪️ saving water resources and environmental protection;
▪️ ensuring the rule of law, organizing public administration in the service of the people;
Consistent continuation of the policy based on the principle of "safe and peaceful state".
According to the decision, from January 1, 2024:
Milk enriched with proteins, vitamins and minerals, bread products enriched with iodine will be provided to pupils of state pre-school educational organizations;
In Koshkopir and Khanka districts of Khorezm region, as an experiment, all primary school students will be provided with educational tablets, and in the future this experiment will be gradually introduced in all regions of the republic;
➖reimbursement of the part of loans of banks up to 20 billion soums for the establishment of activities of non-state general secondary education organizations, the interest rate of which exceeds the basic rate, but not more than 1.5 times of it the practice of providing compensation for
From the 2023/2024 academic year:
Vocational training courses for students of the 10th grade of general secondary educational institutions will be introduced;
Presidential schools and specialized schools are defined as "base schools" for general secondary education institutions.