“O‘zbekiston – 2030” strategiyasi qabul qilindi
Prezident farmoni bilan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi tasdiqlandi hamda uni 2023 yilda o‘zi vaqtida va sifatli amalga oshirish bo‘yicha Prezident qarori qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi quyidagi 5 ta ustuvor yo‘nalish hamda 100 ta maqsaddan iborat:
▪️ har bir insonga o‘z salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun munosib sharoitlar yaratish;
▪️ barqaror iqtisodiy o‘sish orqali aholi farovonligini ta'minlash;
▪️ suv resurslarini tejash va atrof-muhitni muhofaza qilish;
▪️ qonun ustuvorligini ta'minlash, xalq xizmatidagi davlat boshqaruvini tashkil etish;
▪️ “xavfsiz va tinchliksevar davlat” tamoyiliga asoslangan siyosatni izchil davom ettirish.
Qarorga ko‘ra, 2024 yil 1 yanvardan:
➖davlat maktabgacha ta'lim tashkilotlari tarbiyalanuvchilariga oqsil, vitamin va minerallar bilan boyitilgan sut, yod bilan to‘yintirilgan non mahsulotlari berilishi yo‘lga qo‘yiladi;
➖Xorazm viloyatining Qo‘shko‘pir va Xonqa tumanlarida eksperiment tariqasida, barcha boshlang‘ich sinf o‘quvchilari ta'lim planshetlari bilan ta'minlanib, kelgusida mazkur tajriba respublikaning barcha hududlarida bosqichma-bosqich joriy etiladi;
➖banklarning nodavlat umumiy o‘rta ta'lim tashkilotlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish uchun qiymati 20 milliard so‘mgacha kreditlar bo‘yicha, foiz stavkasi asosiy stavkadan oshadigan, lekin uning 1,5 baravaridan ko‘p bo‘lmagan qismini qoplash uchun kompensasiya taqdim etish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
2023/2024 o‘quv yilidan:
➖umumiy o‘rta ta'lim muassasalari 10-sinf o‘quvchilarini kasb-hunarlarga o‘rgatish kurslari joriy etiladi;
➖Prezident maktablari va ixtisoslashtirilgan maktablar umumiy o‘rta ta'lim muassasalari uchun “tayanch maktab” etib belgilanadi.

Принята стратегия «Узбекистан – 2030»
Указом Президента утверждена Стратегия «Узбекистан – 2030», принято решение Президента о ее своевременной и качественной реализации в 2023 году.
Согласно постановлению, стратегия «Узбекистан – 2030» состоит из следующих 5 приоритетных направлений и 100 целей:
▪️создать подходящие условия каждому человеку для реализации своего потенциала;
▪️обеспечение благосостояния населения за счет устойчивого экономического роста;
▪️экономия водных ресурсов и защита окружающей среды;
▪️обеспечение верховенства закона, организация государственного управления на службе народа;
Последовательное продолжение политики, основанной на принципе «безопасного и мирного государства».
Согласно решению, с 1 января 2024 года:
Молоко, обогащенное белками, витаминами и минералами, хлебобулочные изделия, обогащенные йодом, будут обеспечены воспитанниками государственных дошкольных образовательных организаций;
В Кошкопирском и Ханкайском районах Хорезмской области в порядке эксперимента все ученики начальных классов будут обеспечены учебными планшетами, а в дальнейшем этот эксперимент будет поэтапно внедряться во всех регионах республики;
➖возврат части кредитов банков в размере до 20 млрд сумов на налаживание деятельности негосударственных организаций общего среднего образования, процентная ставка которых превышает базовую ставку, но не более чем в 1,5 раза от нее при практике предоставления компенсация за
С 2023/2024 учебного года:
Будут внедрены курсы профессиональной подготовки для учащихся 10 классов общеобразовательных учреждений;
Президентские школы и специализированные школы определены как «базовые школы» для учреждений общего среднего образования.