“O’zbek tili va adabiyoti “ kafedrasi katta o’qituvchisi D.Shermatova “Bir ziyoli – bir mahallaga ma’naviy homiy” tamoyili asosida To'raqo'rg'on tumanidagi "Qo'shqayrag'och" MFYda bo'ldi.
2021 yil 25 dekabr kuni Namangan muhandislik-qurilish instituti Iqtisodiyot va boshqaruv fakulteti “O’zbek tili va adabiyoti “ kafedrasi katta o’qituvchisi D.Shermatova “Bir ziyoli – bir mahallaga ma’naviy homiy” tamoyili asosida To'raqo'rg'on tumanidagi "Qo'shqayrag'och" MFYda bo'lib, ushbu fuqarolar yig‘ini raisining oila, xotin-qizlar va ijtimoiy ma’naviy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari M.Asronova,
obodonlashtirish, tomorqa va tadbirkorlik masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Ziyatova Maxbuba bilan mahalla faoliyatiga doir suhbat o'tkazdi. Unga ko'ra, mahallada yil davomida hamkorlikda amalga oshirilgan ishlar sarhisob qilindi va yangi 2022-yil uchun rejalar kelishib olindi. D.Shermatova mahalla yoshlarini oliy ta'limga yo'naltirishga doir takliflarini bildirdi.

Старший преподаватель кафедры «Узбекский язык и литература» Шерматова Д. по принципу «Один интеллигент – духовный покровитель одного района» посетила МФЙ «Кушкайрагоч» Туракурганского района.
25 декабря 2021 года старший преподаватель кафедры “Узбекский язык и литература“ факультета экономики и управления Наманганского инженерно-строительного института Шерматова Д. по принципу "один интеллигент – духовный покровитель одной махалли" посетила МФЙ  «Кушкайрагоч» Туракурганского района и встретилась с заместителем председателя схода граждан по вопросам семьи, женщин и социальной духовности Асроновой М., провела беседу с заместителем по благоустройству, приусадебным участкам и предпринимательству Зиатовой Махбубой по вопросам деятельности махалли. В махалле были подведены итоги совместной работы в течение года и согласованы планы на новый 2022 год.  Шерматова Д. высказала предложения по направлению молодежи махалли на получение высшего образования.