Buyuk Britaniyaning oliy ta'lim muassasalarida ta'lim sifatini oshirishga yo‘naltirilgan Change Academy dasturi doirasida «Bilimlarni baholash sifatini oshirish» nomli loyiha bilan ishtirok etgan NamMQI jamoasi «Eng faol jamoa» hamda «Eng yaxshi loyiha» g‘olibi sifatida e'tirof etilgandi.
Jamoa joriy yil 4-6 iyul kunlari Angliyaning Keele universitetida tashkil etilayotgan «The Advance HE Teaching and Learning» nomli festivalda ishtirok etish yo‘llanmasini qo‘lga kiritgan edi.
Hozirda institut xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Islomjon Ergashev ushbu festivalda qatnashmoqda va hamkasblar bilan tajriba almashmoqda.

A representative of NamECI is participating in an international festival in Britain
The NamECI team, which participated in the project "Improving the quality of knowledge assessment" within the framework of the Change Academy program aimed at improving the quality of education in higher education institutions of Great Britain, was recognized as the winner of "The most active team" and "The best project". was done.
The team won a ticket to participate in the festival "The Advance HE Teaching and Learning" organized at Keele University in England on July 4-6 this year.
Currently, Islamjon Ergashev, head of the international cooperation department of the institute, is participating in this festival and sharing experience with his colleagues.