Ozoda Abdullayeva 1987-yili Namangan shahrida tugʻilgan. 2008-yil Namangan muhandislik-pedagogika instituti bakalavriati, 2010-yili magistraturasi, 2013-yilda esa NamDU doktoranturasini tamomlagan. Pedagogika fanlari boʻyicha falsafa doktori.
Mehnat faoliyatini 2010-yilda Namangan muhandislik-pedagogika institutida assistentlikdan boshlagan. 2017—2022-yillarda katta oʻqituvchi, dotsent vazifalarida ishlagan. 2022-yilda professor lavozimiga oʻtkazilgan.
Hozirgi kungacha jami 150 tadan ortiq ilmiy ishi, jumladan, 9 ta monografiya va 4 ta darsligi chop etilgan. Oxirgi yillardagi 64 ta ilmiy ishidan 40 tasi xorijiy nashrlarda eʼlon qilingan.
“Oʻzbekiston ayollarning 100 ta eng innovatsion loyihasi”, “Yil ayoli” kabi koʻplab tanlovlar gʻolibasi.
Ozoda Abdullayeva institut “Olima ayollar kengashi”ning joriy yil 13-fevral kuni boʻlib oʻtgan taʼsis yigʻilishida ushbu kengash raisi etib saylandi.

Озода Абдуллаева, председатель «Совета женщин-ученых» НамИСИ
Озода Абдуллаева родилась в 1987 году в городе Наманган. В 2008 году окончил Наманганский инженерно-педагогический институт со степенью бакалавра, в 2010 году – магистра, а в 2013 году – доктора Наманганского университета. Доктор философии педагогических наук.
Трудовую деятельность начал в 2010 году ассистентом Наманганского инженерно-педагогического института. В 2017-2022 годах работал старшим преподавателем, доцентом. В 2022 году его перевели на должность профессора.
На сегодняшний день опубликовано более 150 научных работ, в том числе 9 монографий и 4 учебника. Из 64 научных работ последних лет 40 опубликовано в зарубежных изданиях.
Победительница многих конкурсов, таких как «100 самых инновационных проектов женщин Узбекистана», «Женщина года».
Озода Абдуллаева была избрана председателем «Совета женщин-ученых» института на учредительном собрании, состоявшемся 13 февраля текущего года.