Ozoda Abdullayeva 1987-yili Namangan shahrida tugʻilgan. 2008-yil Namangan muhandislik-pedagogika instituti bakalavriati, 2010-yili magistraturasi, 2013-yilda esa NamDU doktoranturasini tamomlagan. Pedagogika fanlari boʻyicha falsafa doktori.
Mehnat faoliyatini 2010-yilda Namangan muhandislik-pedagogika institutida assistentlikdan boshlagan. 2017—2022-yillarda katta oʻqituvchi, dotsent vazifalarida ishlagan. 2022-yilda professor lavozimiga oʻtkazilgan.
Hozirgi kungacha jami 150 tadan ortiq ilmiy ishi, jumladan, 9 ta monografiya va 4 ta darsligi chop etilgan. Oxirgi yillardagi 64 ta ilmiy ishidan 40 tasi xorijiy nashrlarda eʼlon qilingan.
“Oʻzbekiston ayollarning 100 ta eng innovatsion loyihasi”, “Yil ayoli” kabi koʻplab tanlovlar gʻolibasi.
Ozoda Abdullayeva institut “Olima ayollar kengashi”ning joriy yil 13-fevral kuni boʻlib oʻtgan taʼsis yigʻilishida ushbu kengash raisi etib saylandi.

Ozoda Abdullayeva, chairman of the "Council of Women Scientists" of NamECI
Ozoda Abdullayeva was born in 1987 in the city of Namangan. In 2008, he graduated from the Namangan Engineering and Pedagogical Institute with a bachelor's degree, in 2010 with a master's degree, and in 2013 with a doctoral degree at Namangan University. Doctor of Philosophy in Pedagogical Sciences.
He started his career in 2010 as an assistant at the Namangan Engineering and Pedagogical Institute. In 2017-2022, he worked as a senior teacher and associate professor. He was transferred to the position of professor in 2022.
To date, more than 150 scientific works have been published, including 9 monographs and 4 textbooks. 40 out of 64 scientific works of the last years were published in foreign publications.
Winner of many contests such as "100 most innovative projects of women of Uzbekistan", "Woman of the Year".
Ozoda Abdullayeva was elected as the chairman of the "Council of Women Scholars" of the institute at the founding meeting held on February 13 of this year.