NamMQI delegatsiyasi Polshaning Kalish akademiyasi Ijtimoiy fanlar kafedrasi va Tibbiy bilimlar departamenti faoliyati bilan tanishdi
Tanishuv chog‘ida kafedra va departamentda professor-o‘qituvchilar va talabalar uchun yaratilgan sharoitlar o‘rganildi.
Xususan, tibbiyot yo‘nalishida tahsil olayotgan talabalar chuqur bilim egallashi uchun yaratilgan imkoniyatlar katta taassurot qoldirdi.
NamMQI delegatsiyasi a'zolari kafedra va departament mutasaddilari bilan muloqotda bo‘lib, o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga javoblar oldi.

The NamECI delegation got acquainted with the activities of the Department of Social Sciences and the Department of Medical Knowledge of the Kalish Academy of Poland
During the meeting, the conditions created for professors and students in the department and department were studied.
In particular, the opportunities created for medical students to acquire in-depth knowledge made a great impression.
The members of the NamECI delegation communicated with the department and department officials and received answers to all the questions they were interested in.