Uchqo‘rg‘on tumanlararo iqtisodiy sudining hal qiluv qarori bilan “NAMXU OTM” masʼuliyati cheklangan jamiyatiga 2023-yil 10-fevralda nodavlat taʼlim xizmatlarini koʻrsatish faoliyati uchun berilgan 062797-sonli litsenziyasi bekor qilindi. Boʻlib oʻtgan sud majlisi muhokamalarida oliy taʼlim tashkiloti faoliyatida aniqlangan qoʻpol qoidabuzarliklar asosli hujjatlar bilan sudga taqdim etilib, oʻz isbotini topdi.
Ma’lumot o‘rnida, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2023-yil 10-maydagi buyrug‘iga muvofiq tekshiruv o‘tkazilib, unga ko‘ra universitet tomonidan ta’lim tashkiloti, ta’lim oluvchilar va pedagog xodimlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar vazirlikning “HEMIS” axborot tizimiga kiritilmagani, tashkilotda rektor maslahatchisi shtati birligi joriy etilmagani, talabalarning o‘qishni ko‘chirish, qayta tiklash va o‘qishdan chetlashtirish tartibi ishlab chiqilmagani, barcha ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha adabiyotlar, shu jumladan 95 foiz adabiyotlarning elektron variantlari yetishmasligi, universitet o‘qituvchilarining 23 nafari ilmiy darajaga ega professor-o‘qituvchilar hisoblansa-da, ular 15 nafarining asosiy ish joyi Namangan davlat universitetida ekanligi, litsenziya talabi bo‘yicha bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari uchun 35 foiz ilmiy salohiyat belgilangan bo‘lsa-da, ta’lim tashkilotida 17 foizni tashkil etishi, ichimlik suvi va kanalizatsiya bilan ta’minlanmagani, tahsil olayotgan 858 nafar talabaga nisbatan ta’lim tashkilotining hududi yetishmasligi kabi holatlar aniqlangan edi.

The license of Namangan International Non-State University was revoked
License No. 062797 issued to the limited liability company "NAMHU OTM" on February 10, 2023 for the provision of non-state educational services was canceled by the decision of the Uchkurgan inter-district economic court. During the proceedings of the court session, gross violations detected in the activities of the higher education organization were presented to the court with valid documents and proved.
For information, an investigation was conducted in accordance with the order of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation dated May 10, 2023. information about the Ministry's "HEMIS" information system is not included in the Ministry's information system, the position of Rector's advisor has not been introduced in the organization, the procedure for transfer, reinstatement and expulsion of students has not been developed, all educational directions are literature, including the lack of electronic versions of 95 percent of the literature, although 23 of the university teachers are professors with academic degrees, 15 of them have their main place of work at Namangan State University; Although 35 percent of the scientific potential was set for the fields of education, it was found that it was 17 percent in the educational organization, that drinking water and sewage were not provided, and that the territory of the educational organization was insufficient for 858 students.