Uchqo‘rg‘on tumanlararo iqtisodiy sudining hal qiluv qarori bilan “NAMXU OTM” masʼuliyati cheklangan jamiyatiga 2023-yil 10-fevralda nodavlat taʼlim xizmatlarini koʻrsatish faoliyati uchun berilgan 062797-sonli litsenziyasi bekor qilindi. Boʻlib oʻtgan sud majlisi muhokamalarida oliy taʼlim tashkiloti faoliyatida aniqlangan qoʻpol qoidabuzarliklar asosli hujjatlar bilan sudga taqdim etilib, oʻz isbotini topdi.
Ma’lumot o‘rnida, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2023-yil 10-maydagi buyrug‘iga muvofiq tekshiruv o‘tkazilib, unga ko‘ra universitet tomonidan ta’lim tashkiloti, ta’lim oluvchilar va pedagog xodimlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar vazirlikning “HEMIS” axborot tizimiga kiritilmagani, tashkilotda rektor maslahatchisi shtati birligi joriy etilmagani, talabalarning o‘qishni ko‘chirish, qayta tiklash va o‘qishdan chetlashtirish tartibi ishlab chiqilmagani, barcha ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha adabiyotlar, shu jumladan 95 foiz adabiyotlarning elektron variantlari yetishmasligi, universitet o‘qituvchilarining 23 nafari ilmiy darajaga ega professor-o‘qituvchilar hisoblansa-da, ular 15 nafarining asosiy ish joyi Namangan davlat universitetida ekanligi, litsenziya talabi bo‘yicha bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari uchun 35 foiz ilmiy salohiyat belgilangan bo‘lsa-da, ta’lim tashkilotida 17 foizni tashkil etishi, ichimlik suvi va kanalizatsiya bilan ta’minlanmagani, tahsil olayotgan 858 nafar talabaga nisbatan ta’lim tashkilotining hududi yetishmasligi kabi holatlar aniqlangan edi.

У Наманганского международного негосударственного университета отозвана лицензия
Лицензия № 062797, выданная Обществу с ограниченной ответственностью «НАМХУ ОТМ» 10 февраля 2023 года на оказание негосударственных образовательных услуг, аннулирована решением Учкурганского межрайонного экономического суда. В ходе судебного заседания грубые нарушения, выявленные в деятельности организации высшего образования, были представлены суду действительными документами и доказаны.
В соответствии с приказом Министерства высшего образования, науки и инноваций от 10 мая 2023 года проведено расследование, согласно которому организацией образования, студентами и профессорско-преподавательским составом вуза информация об информационной системе Министерства «ХЕМИС» не включены в информационную систему Министерства, в организации не введена должность советника ректора, не разработан порядок перевода, восстановления и отчисления студентов, все образовательные направления представлены литературой по образованию, в том числе отсутствием электронных версий 95 процентов литературы, хотя 23 преподавателя вуза являются профессорами с учеными степенями, 15 из них имеют основное место работы в Наманганском государственном университете; хотя 35 процентов научного потенциала было заложено в области образования, установлено, что в организации образования - 17 процентов, питьевая вода и канализация не были обеспечены, а территория организации образования недостаточна для размещения 858 обучающихся.