Namangan muhandislik-qurilish instituti rektori Sharifjon Toʻlanovich Ergashevning 8-mart — Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan TABRIGI
Hurmatli professor-oʻqituvchi ayollar, ishchi-xodimalar, talaba qizlar!
Sizlarni 8-mart — Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan institut jamoasi va shaxsan oʻz nomimdan samimiy tabriklayman.Oilangiz va yaqinlaringiz, ayol qadrini eʼzozlab yashaydigan el-yurtimiz baxtiga sogʻ-omon boʻlishingiz, doim shunday shukuhli kayfiyatda yurishingizni tilayman.
Institutimizda bugungi kunda 250 nafar ayol faoliyat yuritib kelmoqda. Ulardan 82 nafari professor-oʻqituvchilar hisoblanadi. 2023-yilning oʻzida ulardan 10 nafari falsafa doktori — PhD darajasiga ega boʻldi. Ayollarimiz turli mahalliy va xorijiy tanlovlarda munosib ishtirok etib, kitob va qoʻllanmalar chop etib, institut reytingi uchun salmoqli hissa qoʻshib kelmoqda.
Professor-oʻqituvchi ayollarimiz safi tobora kengayib borayotganini inobatga olib, institutimizda ilk bor “Olima ayollar kengashi” tuzildi. Biz 2024-yilda ham ilmiy daraja va unvonlarga munosib koʻrilgan ayollarimiz soni yanada koʻpayishidan umidvormiz.
Talaba-qizlarimiz ham oʻz muvaffaqiyatlari bilan bizlarni quvontirib kelmoqda. Jumladan, 2023-2024 oʻquv yilida davlat stipendiyalarini olishga erishgan 6 nafar talaba qatorida Islom Karimov stipendiyasi sohibi Shahzoda Gʻulomjonova va Beruniy nomli stipendiya sohibi Husniobod Valijonova bor. Institutda tashkil etilgan “Qalqon” guruhi safida ham 4 nafar qizimiz borligi kishini quvontiradi.
Prezidentimizning kecha, 7-mart kuni Xalqaro xotin-qizlar kuniga bagʻishlangan tantanali marosimdagi nutqida qayd etilganidek, “Ayollarning, xususan, qiz bolaning oʻqib, oliy maʼlumotli boʻlishi, kasb-hunar egallashi oila baxti, farzandlar kamoli uchun, shu asosda butun jamiyat ravnaqi uchun xizmat qiladi”.
Biz ham davlat rahbarining oliy taʼlimda xotin-qizlar oʻrnini mustahkamlash boʻyicha amalga oshirayotgan siyosatini qoʻllab-quvvatlaymiz va bu boradagi saʼy-harakatlarimizni yanada kuchaytiramiz.
Aziz ayollar, qadrli opa-singillar!
Sizlarga sihat-salomatlik, baxt-saodat va tinchlik-xotirjamlikni tilayman. Institutimiz ravnaqi yoʻlidagi faoliyatingiz va oʻqishlaringizda muvaffaqiyat hamisha yor boʻlsin. Bayramingiz bilan!

ПОЗДРАВЛЕНИЕ Ректора Наманганского инженерно-строительного института Шарифжона Толановича Эргашева по случаю 8 марта — Международного женского дня
Дорогие женщины-профессора и преподаватели, рабочие и студенты!
От имени коллектива института и от себя искренне поздравляю вас с 8 марта – Международным женским днем.Желаю вам быть здоровыми и всегда в таком счастливом настроении на счастье ваших родных и близких, нашей страны, которая живет в честь ценности женщины.
Сегодня в нашем институте работают 250 женщин. 82 из них — профессора. В самом 2023 году 10 из них получили степень доктора философии – PhD. Наши женщины принимают участие в различных отечественных и зарубежных конкурсах, издают книги и пособия, вносят весомый вклад в рейтинг института.
Учитывая, что число женщин-профессоров и преподавателей увеличивается, в нашем институте впервые создан «Совет женщин-ученых». Мы надеемся, что в 2024 году число наших женщин, признанных достойными ученых степеней и званий, еще больше увеличится.
Наши студенты тоже радуют нас своими успехами. Среди 6 студентов, получивших государственные стипендии в 2023-2024 учебном году, стипендиат Ислама Каримова Шахзода Гуломжонова и стипендиантка Беруний Хусниабад Валиджонова. Радует то, что у нас в рядах организованной при институте группы «Щит» 4 девушки.
Вчера, 7 марта, в выступлении Президента на церемонии, посвященной Международному женскому дню, говорилось: «Женщины, в частности девушки, учиться, получать высшее образование, получать профессию – это услуга для счастья семьи, развития детей и на этой основе для развития всего общества.»
Мы также поддерживаем политику главы государства по усилению положения женщин в сфере высшего образования и будем и дальше усиливать наши усилия в этом направлении.
Дорогие женщины, дорогие сестры!
Желаю вам здоровья, счастья и мира. Желаю вам всегда успехов в вашей деятельности и учебе на благо развития нашего института. Хорошего праздника!