Namangan muhandislik-qurilish instituti rektori Sharifboy To‘lanovich Ergashevning Xalqaro talabalar kuni munosabati bilan TABRIGI
Assalomu alaykum hurmatli talabalar, aziz yoshlar!
Barchangizni 17 noyabr — Xalqaro talabalar kuni munosabati bilan o‘zimning nomimdan, qolaversa, Namangan muhandislik-qurilish institutining barcha professor-o‘qituvchilari nomidan qizg‘in tabriklayman!
Bugungi kunda institutimizda qariyb 10 ming nafar talaba tahsil olmoqda. Ular nafaqat Namangan, balki mamlakatimizniing deyarli barcha viloyatlari va Qoraqalpog‘iston respublikasidan kelishgan. Institut professor-o‘qituvchilari, yangi tashkil etilgan tizim vakillari — tyutorlar talabalarimiz a'lo darajada bilim olishlari, bo‘sh vaqtlarini ko‘ngilli o‘tkazishlari, turar-joy masalasida qiyinchiliklarga duch kelmasliklari uchun astoydil sa'y-harakat qilib kelmoqda.
Quvonchli tomoni shundaki, talabalarimiz ham ushbu sa'y-harakatlarga munosib javob qaytarmoqda. Qurilish fakulteti talabasi Muhammadyusuf Sotimboev institutning kirish qismiga o‘zi tayyorlagan quyosh panelli yoritgichlarni o‘rnatib, barchaning tahsiniga sazovor bo‘ldi. Shu fakultetning to‘rtinchi kurs talabasi Ahmadjon Muxtorjonov “Yuragimdan o‘ting Vatanga” nomli she'riy to‘plamini muxlislarga taqdim etdi. Transport fakulteti talabasi Oyshaxon Qodirovaning “Bionika” nomli kitobi esa Germaniyada, "Lambert" nashriyotida chop etildi.
Yaqinda bo‘lib o‘tgan Hakaton innovatsion loyihalar tanlovida institutimiz talabalaridan iborat biryo‘la uch jamoa g‘olib va sovrindorlar qatoridan o‘rin oldi. Ikki nafar talabamizning ilmiy loyihalari viloyat hokimi bilan uchrashuvlarda ma'qullanib, ularni amalga oshirish uchun mahalliy byudjet hisobidan 110 million so‘m ajratildi. Iqtidorli talabamiz Gulmira Pardaevaning mahalliy xom ashyolardan suv istish qurilmalarini tayyorlash startap loyihasi Namangan va Jizzaxda ishlab chiqarishga joriy etilmoqda.
Ushbu bayram arafasida Janubiy Koreyadan xushxabar oldik. U yerda o‘q otish sporti bo‘yicha Osiyo chempionatida Iqtisodiyot va boshqaruv fakulteti uchinchi bosqich talabasi Muhammadjon Kamolov muvaffaqiyatli ishtirok etib, bronza medalini qo‘lga kiritdi. Talabalarimizdan iborat “Parvoz” voleybol jamoasi bo‘lsa Universiada bosqichlarida ketma-ket g‘alabalarni nishonlamoqda.
Men ushbu oliy o‘quv yurti rektori sifatida sizlarning bunday yutuq va muvaffaiyatlaringiz bundan ham ko‘p bo‘lishi, ularni turli davralar va yig‘ilishlarda muntazam e'tirof etilishini tilab qolgan bo‘lardim.
Sizlarni Xalqaro talabalar kuni bilan yana bir bor tabriklab, o‘qish va ishlaringizda omad, xonadonlaringizga tinchlik-omonlik, fayz-baraka tilayman.

CONGRATULATIONS from the rector of the Namangan Engineering-Construction Institute Sharifboy Tulanovich Ergashev on the occasion of the International Student Day
Hello dear students, dear youth!
On my own behalf, as well as on behalf of all professors and teachers of the Namangan Engineering-Construction Institute, I cordially congratulate you all on September 17 - International Students' Day!
Today, about 10,000 students study at our institute. They came not only from Namangan, but also from almost all regions of our country and the Republic of Karakalpakstan. Professors-teachers of the institute, representatives of the newly created system - tutors are working hard to ensure that our students receive an excellent education, spend their free time in volunteer activities, and do not face difficulties in housing.
Fortunately, our students are also responding to these efforts. Muhammadyusuf Sotimboev, a student at the Faculty of Civil Engineering, won universal praise by installing solar panels he made at the entrance to the institute. Akhmadjon Mukhtorzhanov, a fourth-year student of the same faculty, presented the fans with a collection of poems called "From the Heart to the Motherland." The book "Bionics" by Aishahan Kadyrova, a student of the Faculty of Transportation, was published in Germany by the Lambert publishing house.
At the recently held competition of innovative projects "Hackathon", three teams of students from our institute were among the winners and prize-winners. The scientific projects of two of our students were approved at meetings with the khokim of the region, and 110 million soums were allocated from the local budget for their implementation. The startup project of our talented student Gulmira Pardayeva for the manufacture of water heaters from local raw materials is being introduced into production in Namangan and Jizzakh.
On the eve of this holiday, we received good news from South Korea. There, Muhammadjon Kamolov, a third-year student at the Faculty of Economics and Management, successfully competed at the Asian Shooting Championship and won a bronze medal. The volleyball team "Parvoz", consisting of our pupils, is celebrating another victory at the stages of the Universiade.
As the rector of this higher educational institution, I would like you to have more such achievements and successes, and that you regularly recognize them at various circles and meetings.
Once again, I congratulate you on the International Student's Day and wish you success in your studies and work, peace and goodness in your homes.