Namangan muhandislik-qurilish instituti rektori Sharifboy To‘lanovich Ergashevning Xalqaro talabalar kuni munosabati bilan TABRIGI
Assalomu alaykum hurmatli talabalar, aziz yoshlar!
Barchangizni 17 noyabr — Xalqaro talabalar kuni munosabati bilan o‘zimning nomimdan, qolaversa, Namangan muhandislik-qurilish institutining barcha professor-o‘qituvchilari nomidan qizg‘in tabriklayman!
Bugungi kunda institutimizda qariyb 10 ming nafar talaba tahsil olmoqda. Ular nafaqat Namangan, balki mamlakatimizniing deyarli barcha viloyatlari va Qoraqalpog‘iston respublikasidan kelishgan. Institut professor-o‘qituvchilari, yangi tashkil etilgan tizim vakillari — tyutorlar talabalarimiz a'lo darajada bilim olishlari, bo‘sh vaqtlarini ko‘ngilli o‘tkazishlari, turar-joy masalasida qiyinchiliklarga duch kelmasliklari uchun astoydil sa'y-harakat qilib kelmoqda.
Quvonchli tomoni shundaki, talabalarimiz ham ushbu sa'y-harakatlarga munosib javob qaytarmoqda. Qurilish fakulteti talabasi Muhammadyusuf Sotimboev institutning kirish qismiga o‘zi tayyorlagan quyosh panelli yoritgichlarni o‘rnatib, barchaning tahsiniga sazovor bo‘ldi. Shu fakultetning to‘rtinchi kurs talabasi Ahmadjon Muxtorjonov “Yuragimdan o‘ting Vatanga” nomli she'riy to‘plamini muxlislarga taqdim etdi. Transport fakulteti talabasi Oyshaxon Qodirovaning “Bionika” nomli kitobi esa Germaniyada, "Lambert" nashriyotida chop etildi.
Yaqinda bo‘lib o‘tgan Hakaton innovatsion loyihalar tanlovida institutimiz talabalaridan iborat biryo‘la uch jamoa g‘olib va sovrindorlar qatoridan o‘rin oldi. Ikki nafar talabamizning ilmiy loyihalari viloyat hokimi bilan uchrashuvlarda ma'qullanib, ularni amalga oshirish uchun mahalliy byudjet hisobidan 110 million so‘m ajratildi. Iqtidorli talabamiz Gulmira Pardaevaning mahalliy xom ashyolardan suv istish qurilmalarini tayyorlash startap loyihasi Namangan va Jizzaxda ishlab chiqarishga joriy etilmoqda.
Ushbu bayram arafasida Janubiy Koreyadan xushxabar oldik. U yerda o‘q otish sporti bo‘yicha Osiyo chempionatida Iqtisodiyot va boshqaruv fakulteti uchinchi bosqich talabasi Muhammadjon Kamolov muvaffaqiyatli ishtirok etib, bronza medalini qo‘lga kiritdi. Talabalarimizdan iborat “Parvoz” voleybol jamoasi bo‘lsa Universiada bosqichlarida ketma-ket g‘alabalarni nishonlamoqda.
Men ushbu oliy o‘quv yurti rektori sifatida sizlarning bunday yutuq va muvaffaiyatlaringiz bundan ham ko‘p bo‘lishi, ularni turli davralar va yig‘ilishlarda muntazam e'tirof etilishini tilab qolgan bo‘lardim.
Sizlarni Xalqaro talabalar kuni bilan yana bir bor tabriklab, o‘qish va ishlaringizda omad, xonadonlaringizga tinchlik-omonlik, fayz-baraka tilayman.

ПОЗДРАВЛЕНИЕ ректора Наманганского инженерно-строительного института Шарифбоя Тулановича Эргашева по случаю Международного дня студента
Здравствуйте, дорогие студенты, дорогая молодежь!
От своего имени, а также от имени всех профессоров и преподавателей Наманганского инженерно-строительного института сердечно поздравляю всех вас с 17 сентября – Международным днем ​​студентов!
Сегодня в нашем институте обучается около 10 000 студентов. Они приехали не только из Намангана, но и практически со всех регионов нашей страны и Республики Каракалпакстан. Профессора-преподаватели института, представители вновь созданной системы – тьюторы усердно работают над тем, чтобы наши студенты получали прекрасное образование, проводили свободное время в волонтерской деятельности, не сталкивались с трудностями в жилье.
К счастью, наши студенты также откликаются на эти усилия. Мухаммадюсуф Сотимбоев, студент строительного факультета, снискал всеобщую похвалу, установив сделанные им солнечные панели у входа в институт. Ахмаджон Мухторжанов, студент четвертого курса того же факультета, подарил поклонникам сборник стихов под названием «От сердца к Родине». Книга «Бионика» Айшахан Кадыровой, студентки транспортного факультета, вышла в Германии в издательстве «Ламберт».
На недавно прошедшем конкурсе инновационных проектов «Хакатон» три команды студентов нашего института вошли в число победителей и призеров. Научные проекты двух наших студентов были одобрены на встречах с хакимом области, и на их реализацию из местного бюджета было выделено 110 миллионов сумов. Стартап-проект нашей талантливой студентки Гульмиры Пардаевой по изготовлению водонагревательных приборов из местного сырья внедряется в производство в Намангане и Джизаке.
Накануне этого праздника мы получили хорошие новости из Южной Кореи. Там Мухаммадджон Камолов, студент третьего курса факультета экономики и менеджмента, успешно выступил на чемпионате Азии по стрельбе и завоевал бронзовую медаль. Волейбольная команда «Парвоз», состоящая из наших воспитанников, празднует очередные победы на этапах Универсиады.
Как ректор этого высшего учебного заведения, я хотел бы, чтобы у вас было больше таких достижений и успехов, и чтобы вы регулярно признавали их на различных кружках и встречах.
Еще раз поздравляю вас с Международным днем ​​студента и желаю вам успехов в учебе и работе, мира и добра в ваших домах.