«Kelgusi yilda oliygohlar uchun imtiyozli ta'lim kreditlariga resurslar 2 barobar ko‘paytiriladi» — Prezident
Davlat rahbari Oliy Majlisga murojaatnomasida 2023 yilda oliygohlar uchun imtiyozli ta'lim kreditlariga resurslar 2 barobar ko‘paytirilib, 1,7 trillion so‘m ajratilishini aytdi.
«Bu yil ilm-fan va innovasiyalarga 1,5 trillion so‘m yo‘naltirildi. Bu – 2017 yilga nisbatan qariyb 6 barobar ko‘p, degani. Olimlarning ish haqi ham 4,5 barobarga oshirildi. Bularning hisobiga nano- va bio-texnologiyalar, raqamli geologiya kabi 18 ta yangi ilmiy yo‘nalish tashkil etildi.
2023 yili ilm-fan va innovasiyalarga 1,8 trillion so‘m ajratiladi. Endi olimlarimiz suv va energiyani tejash, tuproq unumdorligi va hosildorlik, geologiya, sanoat, qurilish kabi bugungi kunda biz uchun dolzarb yo‘nalishlarda aniq natijalar ko‘rsatishlari kerak», — dedi Shavkat Mirziyoev.

«Ресурсы по льготным образовательным кредитам для вузов в следующем году будут удвоены», — Президент
В своем обращении к Олий Мажлису глава государства сообщил, что в 2023 году ресурсы по льготным образовательным кредитам для вузов будут увеличены вдвое и выделено 1,7 трлн сумов.
«В этом году на науку и инновации выделено 1,5 трлн сумов. Это почти в 6 раз больше, чем в 2017 году. Заработная плата ученых также увеличена в 4,5 раза. Благодаря этому было создано 18 новых научных направлений, таких как нано- и биотехнологии, цифровая геология.
В 2023 году на науку и инновации будет направлено 1,8 трлн сумов. Теперь наши ученые должны показать четкие результаты в актуальных для нас сегодня областях, таких как водо- и энергосбережение, плодородие и продуктивность почв, геология, промышленность, строительство», — сказал Шавкат Мирзиёев.