«Kelgusi yilda oliygohlar uchun imtiyozli ta'lim kreditlariga resurslar 2 barobar ko‘paytiriladi» — Prezident
Davlat rahbari Oliy Majlisga murojaatnomasida 2023 yilda oliygohlar uchun imtiyozli ta'lim kreditlariga resurslar 2 barobar ko‘paytirilib, 1,7 trillion so‘m ajratilishini aytdi.
«Bu yil ilm-fan va innovasiyalarga 1,5 trillion so‘m yo‘naltirildi. Bu – 2017 yilga nisbatan qariyb 6 barobar ko‘p, degani. Olimlarning ish haqi ham 4,5 barobarga oshirildi. Bularning hisobiga nano- va bio-texnologiyalar, raqamli geologiya kabi 18 ta yangi ilmiy yo‘nalish tashkil etildi.
2023 yili ilm-fan va innovasiyalarga 1,8 trillion so‘m ajratiladi. Endi olimlarimiz suv va energiyani tejash, tuproq unumdorligi va hosildorlik, geologiya, sanoat, qurilish kabi bugungi kunda biz uchun dolzarb yo‘nalishlarda aniq natijalar ko‘rsatishlari kerak», — dedi Shavkat Mirziyoev.

“Resources on preferential educational loans for universities will be doubled next year,” President
In his address to the Oliy Majlis, the head of state said that in 2023, resources for preferential educational loans for universities will be doubled and 1.7 trillion soums will be allocated.
“This year, 1.5 trillion soums have been allocated for science and innovation. This is almost 6 times more than in 2017. The salaries of scientists have also been increased by 4.5 times. Thanks to this, 18 new scientific areas were created, such as nano- and biotechnologies, digital geology.
In 2023, 1.8 trillion soums will be allocated for science and innovation. Now our scientists must show clear results in areas that are relevant to us today, such as water and energy conservation, soil fertility and productivity, geology, industry, and construction,” said Shavkat Mirziyoyev.