Institutda “Nazariy mexanika” kitobining taqdimoti bo‘lib o‘tdi
Institut axborot-resurs markazida Materiallar qarshiligi va mexanikasi kafedrasi dotsenti Shirin Jumaboeva qalamiga mansub “Nazariy mexanika” kitobining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Taqdimotda institut birinchi prorektori Odiljon Jakbarov so‘z olib, ushbu fundamental ilmiy nashrning ahamiyati haqida so‘z yuritdi. Mexanika fanining barcha jabhalarini jamlagan kitob talabalar, magistrlar va tadqiqotchilar uchun bebaho qo‘llanma ekanligini ta'kidladi.
Dotsent Shirin Jumaboeva kitobning yozilish va yaratilish tarixi, strukturasi, tayanilgan manbalar, foydalanishda e'tibor qaratish zarur bo‘lgan jihatlar haqida gapirib berdi. Kitob uni mutolaa qiladigan ilm odamlari va yoshlar uchun qimmatli bo‘lishiga umid bildirdi.

The presentation of the book "Theoretical Mechanics" was held at the institute
The presentation of the book "Theoretical Mechanics" written by Shirin Jumabaeva, associate professor of the Department of Resistance and Mechanics of Materials, was held in the information resource center of the institute.
The first vice-rector of the institute Odiljon Jakbarov spoke at the presentation and spoke about the importance of this fundamental scientific publication. He noted that the book, which covers all aspects of mechanical science, is an invaluable reference for students, masters and researchers.
Associate professor Shirin Jumabaeva told about the history of writing and creation of the book, its structure, sources relied on, aspects that need to be paid attention to in its use. He expressed hope that the book will be valuable for scientists and young people who will read it.