Institutda “Innovatsion qurilish materiallarini ishlab chiqarish istiqbollari va qurilishda innovatsiyalar” mavzusidagi respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi boʻlib oʻtdi
Qurilish fakulteti mezbonlik qilgan konferensiya avvalida ishtirokchilar fakultetda yaratilgan sharoitlar va laboratoriyalar bilan tanishdi.
Tadbirni institut oʻquv ishlari boʻyicha prorektori Qahramon Inoyatov tabrik soʻzi bilan ochib berdi va anjuman ishiga muvaffaqiyatlar tiladi.
Xorijlik olimlar ham ishtirok etgan konferensiya davomida Oʻsh davlat universiteti professori Muxtor Oʻrozboyev, Fargʻona politexnika instituti professori Rahimaxon Nazirova, NamMQI professorlari Adhamjon Hamidov, Alisher Alinazarov va boshqalarning mavzu yuzasidan maʼruzalari tinglandi.

The republican scientific-practical conference on "Prospects of production of innovative construction materials and innovations in construction" was held at the institute.
Before the conference, which was hosted by the Faculty of Civil Engineering, the participants got acquainted with the conditions and laboratories created in the faculty.
Kahramon Inoyatov, vice-rector for educational affairs of the institute, opened the event with a congratulatory speech and wished success to the work of the conference.
During the conference, which was also attended by foreign scientists, the lectures of Mukhtar Orozboyev, professor of Osh State University, Rahimakhan Nazirova, professor of Fergana Polytechnic Institute, NamMQI professors Adhamjon Hamidov, Alisher Alinazarov and others were heard.
At the end, the most active participants of the conference were presented with letters of thanks and certificates.