Institut talabalar turar-joyida “Maqom – koʻngil oromi” nomli musiqali maʼnaviy-maʼrifiy tadbir oʻtkazildi
Muhandislik kommunikatsiyalari fakulteti tashabbusi va masʼulligida tashkil etilgan tadbirda Namangan shahar Davlatobod tumani 1-sonli bolalar musiqa va sanʼat maktabi Anʼanaviy ijrochilik boʻlimi rahbari Azizbek Poʻlatov boshchiligidagi ijodkor oʻquvchilar jamoasi ishtirok etdi.
Tadbir davomida milliy maqomchilik hamda lirik yoʻnalishdagi qoʻshiqlar ijro etildi. Maqom tarixi, tarkibi va ahamiyati haqida yoshlarga maʼlumot berildi.
Xususan, 2023-yil Ozarbayjonda oʻtkazilgan xalqaro maqom festivali sovrindori Madina Karimjonovaning ijrosi talabalar olqishiga sazovor boʻldi.
Tadbir yakunida ijodkorlarga institut rahbariyatining tashakkurnomasi va esdalik sovgʻalari taqdim etildi.

A spiritual and educational event with music called "Status - peace of mind" was held in the student residence of the institute
A team of creative students led by Azizbek Polatov, the head of the traditional performance department of children's music and art school No. 1, Davlatabad district, Namangan city, took part in the event organized under the initiative and responsibility of the faculty of engineering communications.
National status and lyrical songs were performed during the event. Young people were informed about the history, composition and importance of maqam.
In particular, the performance of Madina Karimjonova, the laureate of the 2023 International Status Festival held in Azerbaijan, was applauded by the students.
At the end of the event, artists were presented with a letter of thanks from the management of the institute and souvenirs.