Innovasion rivojlanish vazirligi tomonidan davlat ilmiy dasturlari doirasida  bajarilishi besh yilgacha mo‘ljallangan fundamental loyihalar tanlovining 29-turi natijalariga ko‘ra umumiy moliyalashtirish hajmi 236,3 mlrd so‘m (21,5 mln dollar) bo‘lgan 76 ta fundamental loyiha moliyalashtirilgan.
Ushbu fundamental loyihalar Xitoy, AQSh, Rossiya, Germaniya, Ispaniya, Janubiy Koreya, Avstraliya, Angliya, Afrika, Belgiya, Daniya, Kanada, Qozog‘iston, Malayziya, Niderlandiya, Portugaliya, Ukraina, Finlyandiya, Yaponiya kabi 20 dan ortiq  xorijiy davlatlarning nufuzli olimlari bilan hamkorlikda bajarilmoqda.

Первый международный форум зарубежных соруководителей фундаментальных проектов
По результатам 29-го тура отбора фундаментальных проектов в рамках государственных научных программ Министерством инновационного развития профинансировано 76 фундаментальных проектов с общим объемом финансирования 236,3 млрд сумов ($21,5 млн).
Эти фундаментальные проекты престижны более чем в 20 зарубежных странах, таких как Китай, США, Россия, Германия, Испания, Южная Корея, Австралия, Англия, Африка, Бельгия, Дания, Канада, Казахстан, Малайзия, Нидерланды, Португалия, Украина, Финляндия, Япония, проводимая в сотрудничестве с учеными.