Akademiklar Namanganda kutib olindi
Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Fanlar Akademiyasi hamda Namangan viloyati hokimligi hamkorligida joriy yil 23-24 may kunlari viloyatimizda “Ilm-fan taraqqiyotini yoshlar yaratadi” mavzusida Akademik va yoshlar kongressi o'tkaziladi.
Shu munosabat bilan bugun Oʻzbekiston qahamoni, akademik, Romanovskiy nomidagi matematika instituti direktori Sh.Ayupov, Fanlar Akademiyasi vitse prezidentlari, akademiklar B.Saydullayev, S.Mirzayev hamda S.Yunusov nomidagi Oʻsimlik moddalari kimyosi instituti direktori, akademik Sh.Saydullayev Namanganga yetib keldi.

Academicians were welcomed in Namangan
In cooperation with the Ministry of Higher Education, Science and Innovations, the Academy of Sciences, and the Namangan region administration, an academic and youth congress will be held on May 23-24 this year in our region on the topic "Science development is created by young people".
In this regard, today the King of Uzbekistan, academician, director of the Romanovsky Institute of Mathematics Sh. Ayupov, vice presidents of the Academy of Sciences, academicians B. Saydullayev, S. Mirzayev and director of the Institute of Chemistry of Plant Substances named after S. Yunusov, academician Sh. Saydullayev arrived in Namangan.
The dignitaries were welcomed by the rector of NamMTI Odiljon Mamatkarimov and NamMQI rector Sharifjon Ergashev at the "Namangan" airport.