Tel.: +998 88 688 80 81
Xalqaro hamkorlik bo’limi institutning tashqi aloqalarini muvofiqlashtirib, xorijiy ta’lim muassasalari, tadqiqot markazlari, malaka oshirish institutlari bilan hamkorlik aloqalari o’rnatish maqsadida tashkil etilgan.
Bo’limning maqsadi:
Bugungi kunda xalqaro standartlarga mos o’quv jarayonining so’nggi yutuqlaridan foydalanish dolzarb muammolardan sanaladi. Shu munosabat bilan Xalqaro hamkorlik bo’limi institut bilan dunyoning boshqa ta’lim muassasalari o’rtasida do’stona, madaniy, o’quv va ilmiy yo’nalishlarda hamkorlik aloqalarini o’rnatish va ularni takomillashtirib boradi. Shuningdek, u professor-o’qituvchilarning xorijda malakasini oshirish bo’yicha stajirovkalar va qisqa muddatli o’quv kurslari va talabalarning almashinuv dasturlari bo’yicha Erasmus, YUNESCO, “El-yurt umidi” Jamg’armasi, Yevropa Ittifoqi va boshqa ko’plab davlatlar tomonidan e’lon qilinadigan grant va stipendiyali dasturlarda qatnashish borasida maslahatlar beradi.
Bo’limning vazifalari:
• institut tomonidan xorijiy universitet va ilmiy-tadqiqot markazlari bilan o’rnatilgan aloqalarni, jumladan, shartnoma, kelishuv, memorandumlar ijrosini ta’minlash;
• xorijiy mutaxassislar, professor-o’qituvchilar hamda talabalarni institutga tashrifini tashkil qilish;
• ta’lim va o’quv jarayonini takomillashtirish maqsadida xorijiy investitsiyalar jalb qilish;
• xorijiy grantlarni olish bo’yicha professor-o’qituvchilar, izlanuvchilar va tadqiqotchilarning ishtirokiga oid masalalarga ko’mak berish;
• professor-o’qituvchi, tadqiqotchi va ilmiy xodimlarning xorijiy safarlari bo’yicha hujjatlarini rasmiylashtirishda maslahatlar berish;
• professor-o’qituvchi, tadqiqotchi, ilmiy xodim va talabalarning turli xalqaro grant loyiha va dasturlarda, ta’limga oid fondlarda ishtirok etishlari uchun tavsiyalar berish;
• O’zbekistonda akkreditatsiyadan o’tgan diplomatik korpus vakillari bilan o’zaro aloqalarni o’rnatish va kengaytirishdan iborat.
Hozirgi kunda Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan Erasmus dasturlari bo’yicha institut professor-o’qituvchilari Yevropaning nufuzli universitetlarida malaka oshirish va ilmiy izlanishlar olib borish, talabalar esa tahsil olish imkoniyatiga ega bo’lmoqda. Bundan tashqari, institutning hamkorlik doirasini kengaytirish maqsadida xorijiy OTMlar bilan qator ikki tomonlama kelishuv va memorandumlar tuzishga erishildi. Hozirgi kunda ushbu hamkor universitetlar bilan qizg’in hamkorlik faoliyati olib borilmoqda.
So’nggi yillarda Erasmus Mundus dasturining TIMUR va Erasmus+ loyihalari doirasida Ispaniyaning Granada universiteti, Chexiya tabiiy fanlar universiteti, Avstriyaning Vena tabiiy fanlar universiteti, Germaniyaning Hoenhaym universiteti, Shvetsiya qishloq xo’jalik universiteti, Sloveniya Lyublyana universiteti,Ispaniyaning Granada universiteti,Italiyaning Bolonya universitetlarida institutning 50 dan ortiq professor-o’qituvchilari malaka oshirish va ilmiy tadqiqotlar olib borishgan bo’lsa, 20 dan ortiq talabalar esa turli muddatlarda tahsil oldi. Hozirda esa bo’lim tomonidan bu kabi loyihalar va ularning qatnashchilari sonini oshirish bo’yicha qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunga kelib, institut  х alqaro xamkorlik bo’limi quyidagi mamlakatlarning oliy ta’lim muassasalari bilan memorandumlar, kelishuvlar va hamkorlik shartnomalari imzolashga erishgan:
AVSTRIYA
Vena tabiiy fanlar universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
BELARUS RESPUBLIKASI
Polotsk davlat universiteti
Belarus milliy texnika universiteti
Belorussiya davlat informatika va radioelektronika universiteti
Belorussiya davlat texnologiya universiteti
Bretsk davlat texnika universiteti
CHEXIYA RESPUBLIKASI
Skoda Avtomobil Universiteti
Chexiya tabiiy fanlar universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
GERMANIYA
Hoenhaym universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
HINDISTON
Swami Vivekanand Subharti University
KIET Group of Institutions
K. J. Somaiya muhandislik va axborot texnologiyalari institute
ISPANIYA
Granada universiteti (Erasmus+ dasturi doirasida)
Las Palmas de Gran Kanariya universiteti
ITALIYA
Bolonya universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
MALAYZIYA
Malaya universiteti
NIDERLANDIYA
Vageningen unversiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
POLSHA
Yan Koxanovski universiteti
Kalisia universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
Adam Mitskevich universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
PORTUGALIYA
Portu Universiteti
ROSSIYA FEDERATSIYASI
M.Bauman nomidagi Moskva davlat universiteti
Novosibirsk davlat texnika universiteti
Novosibirsk davlat arxitektura-qurilish universiteti
Petrozavodsk davlat universiteti
P.A.Kostichev nomidagi Ryazan davlat agrotexnologik universiteti
Qozon davlat agrar universiteti
M.V.Lomonosov nomidagi Shimoliy Arktik federal universiteti
Janubiy-Ural davlat universiteti
SHVETSIYA
Shvetsiya qishloq xo’jalik fanlari universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
SLOVENIYA
Lyublyana universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
TURKIYA
Karamanoglu Mehmetbey universitesi
Karabuk universiteti
UKRAINA
Kiev qurilish va arxitektura milliy universiteti
XITOY XALQ RESPUBLIKASI
Wuhan texnologiyalar universiteti
Guilin texnologiya universiteti
Bulardan tashqari,  Х alqaro hamkorlik bo’limi DAAD, ITEC, MTCP, KOICA kabi ta’lim va tadqiqot bilan bog’liq stipendiya dasturlari bilan faoliyat olib boradi.
O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi va Toshkentdagi Erasmus+ milliy ofisi bilan birgalikda va muntazam faoliyat yuritadi.
Shuningdek Yevropaning Times Higher Education (Times Higher Education World University Rankings) va Quacquarelli Symonds jahon reytinglariga kirish bo`yicha bir qator ishlar amalga oshirilmoqda

ОТДЕЛ МЕЖДУНАРОДНОГО СОТРУДНИЧЕСТВА
Отдел международных отношений был создан в целях координации внешних связей института и установления отношений сотрудничества с зарубежными учебными заведениями, научно-исследовательскими центрами, а также профессиональными институтами развития.
Цель отдела:
Сегодня наиболее актуальной проблемой является использование новейших образовательных достижений международных стандартов. В этой связи Отдел международных отношений развивает и совершенствует сотрудничество между Институтом и другими учебными заведениями по всему миру в области дружественной, культурной, образовательной и научной деятельности. Кроме того, этот отдел дает рекомендации о том, как участвовать в объявленных программах наград и стипендий ЮНЕСКО, Фонда «Эл-юрт умиди», Европейского Союза и многих других стран для стажировок, краткосрочных курсов и программ обмена студентами.
Функции отдела:
- Обеспечение осуществления коммуникаций, контрактов, соглашений и меморандумов между Институтом и зарубежными университетами и исследовательскими центрами;
- Организация визита зарубежных экспертов, профессор-преподавателей и студентов в Институте;
- Привлечение иностранных инвестиций для улучшения учебного процесса;
- Помощь преподавателям и исследователям в получении иностранных грантов;
- Предоставление консультаций по регистрации зарубежных поездок профессоров, учителей-исследователей и исследователей;
- Рекомендуя профессор-преподаватель, исследователь и студент для участия в различных международных грантах и программах, образовательные фонды;
- Установление и расширение двусторонних отношений с представителями аккредитованной дипломатической организации в Узбекистане.
В настоящее время профессора-преподаватели и студенты имеют возможность исследовать и учиться в престижных европейских университетах в рамках финансируемых Европейским Союзом проектов, таких как Erasmus Mundus и Erasmus +. Кроме того, с иностранными университетами был подписан ряд двусторонних соглашений и меморандумов с целью расширения сотрудничества Института. В настоящее время интенсивная деятельность ведется с университетами-партнерами.
В последние годы более 50 профессоров и более 20 студентов нашего института прошли обучение и провели исследования в течение нескольких периодов времени в рамках программы Erasmus Mundus, в основном в проектах TIMUR и Erasmus + в Университете Гранады в Испании, Чешском Университете жизни Наук, Австрийский Университет Вены, Университет Хоэнхайма, Швеция, аграрный университет, Люблянский университет Словении. В настоящее время отдел работает над увеличением количества таких проектов и их участников.
В настоящее время Отдел международных отношений подписало меморандумы, соглашения и соглашения о сотрудничестве с высшими учебными заведениями следующих стран:
АВСТРИЯ
Университет природных ресурсов и наук о жизни (в рамках программы Erasmus Mundus)
БЕЛОРУССИЯ
Белорусский национальный технический университет
Белорусский государственный университет информатики и радиоэлектроники
Белорусский государственный технологический университет
Брестский государственный технический университет
Полоцкий государственный университет
ГЕРМАНИЯ
Университет Хоэнхейма (по программе Erasmus Mundus)
ИНДИЯ
Институт инженерии и информационных технологий им. К. Дж. Сомайи
«KIET Group of Institutions»
ИСПАНИЯ
Университет Гранады (по программе Erasmus Mundus)
Университет Лас-Пальмас-де-Гран-Канария
ИТАЛИЯ
Болонский университет (по программе Erasmus Mundus)
КИТАЙ
Уханьский технологический университет
Технологический университет Гуйлинь
МАЛАЙЗИЯ
Университет Малайя
НИДЕРЛАНДЫ
Университет Вагенингена (по программе Erasmus Mundus)
ПОРТУГАЛИЯ
Университет Порту
ПОЛЬША
Университет Яна Кохановского
Университет Калисиа
Университет Адама Мицкевича (по программе Erasmus Mundus)
РОССИЯ
Новосибирский государственный технический университет
Новосибирский государственный архитектурно-строительный университет
Петрозаводский государственный университет
Рязанский государственный агротехнологический университет имени П.А.Костычева
Казанский государственный аграрный университет
Северный (Арктический) федеральный университет имени М.В. Ломоносова
Южно-Уральский государственный университет
СЛОВЕНИЯ
Университет Любляны (по программе Erasmus Mundus)
ТУРЦИЯ
Университет Карабук
Университет Караманоглу Мехметбей
УКРАИНА
Киевский национальный университет строительства и архитектуры
ШВЕЦИЯ
Шведский университет сельскохозяйственных наук (в рамках программы Erasmus Mundus)
ЧЕХИЯ
Чешский университет наук о жизни в Праге (в рамках программы Erasmus Mundus)
Кроме того, Отдел международных отношений работает со стипендиальными проектами, связанными с образованием и исследованиями, такими как DAAD, JICA, ITEC, KOICA, и UNESCO.
Таким образом, Управление международных отношений регулярно работает совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Национальным офисом Erasmus + в Ташкенте.