165 million so‘mlik Startap loyihalari istiqbolli deb topildi
O‘zbekiston Respublikasi vazirlar Mahkamasining 2021 yil 19 apreldagi 222-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Yoshlarakademiyasi tomonidan “Bo‘lajak olim” tanlovi tashkil etildi. Ushbu tanlovga institutning 7 nafar iqtidorli talaba va yoshlari tomonidan 5 ta startap loyiha topshirildi. Undan 2 nafar “Iqtisodiyot va boshqaruv” fakulьteti talabasi Pardaeva Gulmira Parda qizining “Mahalliy xom ashyolar asosida tayyorlangan uy-joy xo‘jaliklari uchun suv isitish qurilmasi” nomli 55 million so‘mlik hamda Magistratura bo‘limining
8M-KompTDT-20 guruh magistranti Yuldashev Rasuljon “Talabalar uchun interaktiv xizmatlar” nomli 165 million so‘mlik Startap loyihalari istiqbolli deb topildi va Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan moliyalashtirildi.

Перспективными признаны стартап-проекты на сумму 165 млн сумов
В целях обеспечения реализации постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №222 от 19 апреля 2021 года Молодежной академией при Министерстве инновационного развития организован конкурс «Будущий ученый». На этот конкурс было представлено 5 стартап-проектов от 7 талантливых студентов и молодежи института. 2 из них, студентка факультета «Экономика и менеджмент» Пардаева Гульмира Парда дочь «Водонагревательное устройство для бытовых нужд на основе местного сырья» стоимостью 55 млн.сум и магистратура
Аспирант группы 8М-КомпТДТ-20 Юлдашев Расулжон «Интерактивные услуги для студентов» Старт-проекты на сумму 165 млн.сум признаны перспективными и профинансированы Министерством инновационного развития.