IQTIDORLI TALABALARNING ILMIY-TADQIQOT FAOLIYATINI TASHKIL ETISH BO‘LIMI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 5 iyundagi “Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim sifatini oshirish va ularning mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarda faol ishtirokini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ – 3775 - son qaroriga muvofiq har bir oliy ta’lim muassasasida 1-kurs davomida saralab olingan eng iqtidorli talabalar uchun alohida guruhlar tashkil etish (mazkur guruhlardagi talabalar soni oliy ta’lim muassasasi tomonidan belgilanadi), 2-kursdan ularni o‘qitishni alohida o‘quv reja va dasturlar asosida amalga oshirish, ushbu toifadagi talabalarni magistraturaga maqsadli qabul qilish va bu orqali oliy ta’lim muassasalari kafedralari uchun malakali kadrlar tayyorlash tizimini joriy etish, institutda iqtidorli talabalarni maqsadli ilmiy faoliyatga jalb qilish va yo‘naltirish, kafedralar hamda fakultetlarda bu borada olib borilayotgan ishlarni muvofiqlashtirishdan iborat.
Asosiy vazifalari:
- institutda iqtidorli talabalarning intellektual salohiyati, chuqur bilim olishga va qobiliyatlarini rivojlantirishga shart-sharoit yaratish bo‘yicha takliflar tayyorlash;
- institutning yuqori bilim va malakaga ega professor-o‘qituvchilarini iqtidorli talabalar bilan individual ishlashga jalb etish;
- iqtidorli talabalarni ilm-fan taraqqiyotining ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlariga keng jalb etish bo‘yicha takliflar tayyorlash;
- institutda iqtidorli talabalar bankini shakllantirish va uning monitoringini amalga oshirish;
- iqtidorli talabalar uchun maxsus o‘quv dasturlari, zamonaviy axborot va pedagogik texnologiyalarni ishlab chiqish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish;
- ilmiy tadqiqot ishlarida yuqori natijalarga erishgan iqtidorli talabalar va ularga biriktirilgan professor-o‘qituvchilarni rag‘batlantirish bo‘yicha takliflar tayyorlash;
- institut kafedralarining iqtidorli talabalar faoliyatini yanada kengaytirish bo‘yicha oliy ta’lim muassasalari, ilmiy tadqiqot institutlari bilan ilmiy hamkorlikni tashkil etish, muvofiqlashtirish va boshqarish;
- institutning ilmiy jamoatchiligini keng jalb qilgan holda iqtidorli talabalar faoliyatini tashkil etishning yillik va istiqbol rejalarini tuzish hamda institut Kengashi muhokamasiga kiritish. Tasdiqlangan rejalar ijrosini nazorat qilish;
- institutda iqtidorli talabalarning reyting rejalari ishlab chiqilishiga hamda uning monitoringi yuritilishiga rahbarlik qilish;
- iqtidorli talabalarning ilmiy-tadqiqot ishlari bo‘yicha yillik hisobotlarini tahlil qilish jarayonlarini tashkil etishga rahbarlik qilish.
- institutning iqtidorli talabalar faoliyatiga oid yillik hisobotni shakllantirish hamda institut kengashi muhokamasiga olib chiqish;
- iqtidorli talabalar va ularning faoliyatiga oid ma’lumotlarni institutning rasmiy veb-saytida yoritib borilishini ta’minlash;
- buyurtmachilar talablarini qondiruvchi malakali, har tomonlama kamol topgan kadrlarni tayyorlash bo‘yicha takliflar ishlab chiqish.
Iqtidorli talabalarni tanlash tamoyillari
Iqtidorli talabalarni izlash o‘qishning dastlabki kunlaridan va kasbga yo‘naltirish ishlarini olib borish jarayonida amalga oshiriladi.
Barcha fanlardan yuqori reyting ko‘rsatkichiga erishgan va maxsus dastur asosida o‘qishga xohishi bor talabalar maxsus (ixtisosliklar bo‘yicha) sinovlardan o‘tadilar.
Maxsus sinovlardan muvaffaqiyatli o‘tgan va o‘zlarining xohishlariga ko‘ra ilmiy ishlar bajarishga, chet tili, axborot texnologiyalari, fundamental va maxsus fanlarni chuqurlashtirilgan dastur asosida o‘qishga moyilligi bor talabalar «Iqtidorli talaba» deb tan olinadi.
Iqtidorli talabalar quyidagi talablarga javob berishlari zarur:
• fanlarni yuqori darajada o‘zlashtirishi;
• chet tillaridan biri (bir nechtasi)ni puxta egallashi;
• yuqori darajadagi kompyuter savodxonligiga ega bo‘lishi;
• mustaqil fikrlash, yangi fikr va mulohazalarni bildirish, amalda tadbiq etish xususiyatlariga ega bo‘lishi;
• sohasi bo‘yicha mustaqil bilim olishga yo‘naltirilgan va ilm-fan sohasidagi yangiliklarni tezkorlik bilan egallash xususiyatlari shakllangan bo‘lishi lozim.
Iqtidorli talaba o‘zining maxsus o‘quv va ijodiy ishlarini to‘la va belgilangan muddatlarda bajarishi, o‘qishda, ijodiy ishlarni bajarishda boshqa talabalarga o‘rnak bo‘lishi zarur.

ОТДЕЛ ОРГАНИЗАЦИИ НАУЧНО-ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ТАЛАНТЛИВЫХ СТУДЕНТОВ
Указ Президента Республики Узбекистан от 5 июня 2018 года «О дополнительных мерах по повышению качества образования в высших учебных заведениях и обеспечению их активного участия в комплексных реформах, реализуемых в стране» 3775 - создать отдельные группы для наиболее талантливые студенты, отобранные в течение 1-го курса в каждом вузе (количество студентов в этих группах определяется вузом), для обучения их отдельно со 2-го курса реализации на основе учебных планов и программ, целевого набора студентов этой категории в магистратуру и посредством этого внедрение системы подготовки квалифицированных кадров для кафедр высших учебных заведений, привлечение и направление талантливых студентов к целевой научной деятельности в институте, кафедрах и факультетах является координацией проводимой работы вне.
Основные задачи:
- подготовка предложений по созданию условий для раскрытия интеллектуального потенциала талантливых студентов в институте, для получения глубоких знаний и развития их способностей;
- привлекать к индивидуальной работе с талантливыми студентами профессоров и преподавателей института, обладающих высокими знаниями и квалификацией;
- подготовка предложений по широкому привлечению талантливых студентов к научно-исследовательской работе по приоритетным направлениям развития науки;
- формирование банка талантливых студентов в институте и его мониторинг;
- разработка предложений по разработке специальных образовательных программ, современных информационно-педагогических технологий для одаренных учащихся;
- подготовка предложений по поощрению талантливых студентов, добившихся высоких результатов в научных исследованиях, и прикрепленных к ним профессорско-преподавательского состава;
- организация, координация и руководство научным сотрудничеством с высшими учебными заведениями, научно-исследовательскими институтами для дальнейшего расширения деятельности талантливых студентов кафедр института;
- составление годовых и перспективных планов организации деятельности талантливых студентов с широким привлечением научной общественности института и вынесение их на обсуждение Совета института. Контроль исполнения утвержденных планов;
- руководство разработкой рейтинговых планов талантливых студентов в институте и их мониторинг;
- возглавить организацию процессов анализа годовых отчетов талантливых студентов о научно-исследовательских работах.
- формировать годовой отчет о деятельности талантливых студентов института и выносить его на обсуждение правления института;
- предоставлять информацию о талантливых студентах и ​​их деятельности на официальном сайте института;
- разработка предложений по подготовке квалифицированных, всесторонне зрелых кадров, отвечающих требованиям заказчиков.
Принципы отбора одаренных учеников
Поиск талантливых студентов осуществляется с первых дней обучения и в процессе профориентации.
Студенты, достигшие высокого рейтинга по всем предметам и желающие обучаться по специальной программе, сдают специальные (специализационные) испытания.
Студенты, успешно прошедшие специальные испытания и склонные к выполнению научной работы по желанию, изучению иностранного языка, информационных технологий, фундаментальных и специальных предметов по углубленной программе, признаются «Одаренными студентами».
Талантливые студенты должны соответствовать следующим требованиям:
• овладение предметами на высоком уровне;
• в совершенстве владеть одним (несколькими) иностранными языками;
• иметь высокий уровень компьютерной грамотности;
• иметь характеристики самостоятельного мышления, выражать новые мысли и мнения и применять их на практике;
• Необходимо иметь возможность приобретать самостоятельные знания в данной области и быстро усваивать новости в области науки.
Талантливому студенту необходимо выполнить свою специальную учебно-творческую работу в полном объеме и в установленные сроки, быть примером для других студентов в обучении и выполнении творческой работы.