Shanxay hamkorlik tashkilotining Samarqand sammiti: o‘zaro bog‘liqlikdagi dunyoda muloqot va hamkorlik
Prezident Shavkat Mirziyoevning “Shanxay hamkorlik tashkilotining Samarqand sammiti: o‘zaro bog‘liqlikdagi dunyoda muloqot va hamkorlik” nomli maqolasi muhokamasiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi
NamMQI media markazi tashabbusi bilan tashkillangan tadbirni institut yoshlar masalalari  va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektori Odiljon Jakbarov olib bordi.
2022-09-15 12.05.11
Maqolaning mohiyati va asosiy yo‘nalishlari haqida institut matbuot kotibi Azizbek Abduvaliev ma’ruza qildi. Ta’kidlanganidek, ushbu maqola nafaqat mamlakatimiz, balki xorijdagi qator nufuzli gazeta va internet-nashrlarida ham ko‘chirib bosildi.
Maqola “Muvaffaqiyatli mintaqaviy hamkorlik modeli”, “O‘zbekistonning ShHTdagi raisligi: birgalikda rivojlanish orqali umumiy muvaffaqiyat sari” hamda “Samarqand ruhi’ – hamkorlik, o‘zaro anglashuv va do‘stlik ifodasi” kabi ruknlarga bo‘lingan va ularning har birida asosiy mavzu — samarali xalqaro hamkorlik dunyoda barqaror, ishonchli va farovon taraqqiyotning eng muhim omili ekanligi, aynan shunday yondashuv dolzarb muammolarni bahamjihat hal etish, yangi xavf-xatar va ijtimoiy larzalardan himoyalanish uchun eng aniq, maqbul va samarali yo‘l hisoblanishi singdirilgan.
Davra suhbatida so‘zga chiqqan institut ijtimoiy fanlar kafedrasi mudiri Bahodir Akbarov, katta o‘qituvchi Alisher Otaxonov va boshqalar ushbu maqola nafaqat professor-o‘qituvchilar, balki talaba-yoshlar o‘rtasida ham o‘qilishi va o‘rganilishi muhim ekanligini ta’kidladi.

Самаркандский саммит Шанхайской организации сотрудничества: диалог и сотрудничество во взаимозависимом мире
Состоялся круглый стол по статье Президента Шавката Мирзиёева «Самаркандский саммит Шанхайской организации сотрудничества: диалог и сотрудничество во взаимозависимом мире».
Мероприятие, организованное по инициативе медиацентра НамИСИ, вел проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе института Одилжон Жакбаров.
2022-09-15 12.05.11
Пресс-секретарь института Азизбек Абдувалиев рассказал о сути и основных направлениях статьи. Как отмечается, данная статья была опубликована не только в нашей стране, но и в ряде престижных газет и интернет-изданий за рубежом.
Статья разбита на такие рубрики, как «Успешная модель регионального сотрудничества», «Председательство Узбекистана в ШОС: к общему успеху через совместное развитие» и «Дух Самарканда – выражение сотрудничества, взаимопонимания и дружбы», и каждая из В них содержится основная тема, заключающаяся в том, что эффективное международное сотрудничество является важнейшим фактором стабильного, надежного и процветающего развития в мире, и что такой подход считается наиболее точным, оптимальным и эффективным способом решения текущих проблем, защиты от новых опасностей и социальных потрясений.
Бахадыр Акбаров, заведующий кафедрой социальных наук института, старший преподаватель Алишер Отаханов и другие, выступившие на круглом столе, отметили важность прочтения и изучения данной статьи не только среди профессорско-преподавательского состава, но и среди студентов и молодые люди.